Jak się przygotować do praktykowania jogi w domu?

Jogę można ćwiczyć dosłownie wszędzie. Nie tylko w specjalnych szkołach jogi czy na salach siłowych, ale też i we własnym domu, co dla wielu osób będzie najbardziej optymalnym i przede wszystkim najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeżeli sama chcesz zacząć tak działać, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Nawet joga trening częściowo go od ciebie wymaga. Niby mogłabyś od razu w przypływie natchnienia wskoczyć na matę i zrobić jakieś ćwiczenia, jednakże dobre przygotowanie sprawi, że będą one nieco prostsze i przede wszystkim sprawią ci dużo większą przyjemność.

Wybierz optymalne miejsce do ćwiczeń

Nie ma nic gorszego od przerywania zaplanowanych ćwiczeń z powodu nagłego wtargnięcia innych domowników czy prób zrelaksowania się w towarzystwie dzieci oglądających bajki w telewizji. Miejsce do trenowania musi być miejscem spokojnym. Takim twoim prywatnym azylem, w którym zaszyjesz się swoim umysłem i ciałem, na moment zapominając o wszystkich innych ludziach na tym świecie. To ma być czas, w którym dbasz wyłącznie o siebie. Joga trening ma ci pozwolić na wyciszenie i uspokojenie. Stanu tego nie osiągniesz poprzez dzielenie jednego pomieszczenia z gromadką roześmianych dzieci. Spróbuj więc pomyśleć o tym, gdzie w swoim domu lub mieszkaniu mogłabyś wygospodarować nieco więcej miejsca na komfortową i przytulną przestrzeń do ćwiczeń.

Tego miejsca nie musi być wcale specjalnie dużo. Wystarczy, że przygotujesz sobie taki kącik, w którym bez trudu rozłożysz długą matę i pozostawisz wokół niej odrobinę wolnej przestrzeni. Najważniejsze jest to, by w jodze nikt ci nie przeszkadzał. Niektóre joga ćwiczenia wymagają przecież tak dużego skupienia i koncentracji, że nawet drobny rozpraszacz w postaci zapalonego nagle światła potrafi zakończyć się upadkiem i kontuzją albo poważniejszym wypadkiem, zwłaszcza gdy stoisz na głowie albo usiłujesz stanąć na rękach. A co z matą? Początkowo możesz ćwiczyć na tym, czym akurat dysponujesz. Nawet zwykły dywan sprawdzi się dość dobrze, jeżeli tylko się na nim nie ślizgasz. Z czasem sama poczujesz jednak potrzebę przerzucenia się na coś bardziej „profesjonalnego” i zdecydujesz się na inwestycję w specjalną matę do jogi, która zapewni ci dużo lepszą stabilizację, idealnie przylegając do podłoża i nie doprowadzając do ślizgania się na niej stóp czy innych części ciała.

Zadbaj o wygodny (luźny) strój

Strój prawdziwego jogina może ci się kojarzyć z luźnymi długimi spodniami o rozszerzanych nogawkach i ogólnie lekkimi ubraniami wykonywanymi z cienkich i naturalnych dzianin. Co nie znaczy, że tobie będzie w nim wygodnie. Co prawda joga ćwiczenia wręcz wymagają noszenia takich ubrań, które nie uciskają ciała i nie ograniczają ruchów, ale równie dobrze mogą być to twoje stare ulubione legginsy i znoszony już t-shirt. Nie ma sensu specjalnie wydawać pieniędzy na jakąś odzież do jogi, dopóki nie przekonasz się, że ta forma aktywności rzeczywiście jest dla ciebie właściwa. Ćwiczyć więc w tym, czym akurat dysponujesz. Nowy strój za kilkaset złotych nie zrobi z ciebie nagle zaawansowanej joginki. Ważniejsza od ubrań jest przecież regularna praktyka. A do systematycznych ćwiczeń nie potrzebujesz niczego więcej niżeli dresów bądź legginsów i jakiejś wygodnej koszulki. Joga praktykowana jest przy tym zawsze na boso. O zakupie butów sportowych nie musisz więc nawet myśleć.

Pamiętaj o oddechu

We wszystkich praktykach jogi kluczową rolę odgrywa oddech. A my nauczyliśmy się niestety oddychać dość płytko. Z tym złym nawykiem musisz zawalczyć. Zanim jeszcze wykonasz pierwszy prawdziwy i kompletny joga trening, popracuj nad swoim oddechem i naucz się oddychać głęboko. Biorąc wdech, spróbuj doprowadzić do tego, by powietrze wypełniło całą twoją jamę brzuszną. Przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund i następnie zrób powolny wydech, pozbywają się ok. 80% powietrza. Tak samo musisz postępować już na macie. Oddech pomaga w płynnym wchodzeniu w poszczególne pozycje. Dzięki niemu ciało samoistnie się rozluźnia i jest w stanie dużo lepiej pracować.

1 komentarz

Comments are closed.