Jak pokonać fobię społeczną?

Przemawianie publiczne i świadomość, że inni ludzie patrzą na nas i obserwują, co mówimy lub robimy, to jedna z sytuacji, z którymi wiele osób nie potrafi się zmierzyć w sposób całkowicie naturalny. W tym momencie rodzi się fobia społeczna.

Co to jest fobia społeczna?

Strach, który odczuwasz w sytuacjach, gdy wiesz, że jesteś obserwowany, że jesteś obserwowany i że jesteś w centrum uwagi. To jest fobia społeczna. Podobnie jak wszystkie rodzaje fobii, jest to lęk, którego nie można kontrolować, ale trzeba wiedzieć, jak z nim walczyć i próbować go przezwyciężyć w najlepszy możliwy sposób, ponieważ oczywiście istnieją na niego rozwiązania. Więcej artykułów dotyczących psychiki, innych lęków, a także relacji międzyludzkich znajdziesz w serwisie interesujace.pl.

Objawy fobii społecznej

Aby je przezwyciężyć, należy przede wszystkim rozpoznać objawy i zaakceptować fakt, że boimy się takich sytuacji. Pocenie się, przyspieszone bicie serca, niepokój, zacinanie się, drżenie lub czerwienienie się to objawy ostrzegające przed tą fobią. Jednym z rozwiązań jest stawienie im czoła, a nie ucieczka, ponieważ musimy starać się nie zostawiać takich sytuacji za sobą.

Jak przezwyciężyć fobię społeczną?

Jak więc pokonać fobię społeczną? Dzięki dobrej terapii poznawczo-behawioralnej. Przede wszystkim należy stosować techniki relaksacyjne, aby w takich sytuacjach móc się odprężyć. Po drugie, należy kontrolować negatywne i irracjonalne myśli, które sprawiają, że widzimy negatywny dla nas kontekst społeczny.
Możesz nauczyć się technik poprawy poczucia własnej wartości, ponieważ może to być kolejny czynnik działający na Twoją niekorzyść. Aby przezwyciężyć fobię społeczną, trzeba chcieć ją przezwyciężyć, mieć świadomość, że ma się problem i oczywiście stawić mu czoła.