Czy warto stosować suplementy?

Suplementy to produkty, które zawierają witaminy, składniki mineralne bądź inne substancje aktywne, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Warto także pamiętać, że nie są to leki, dlatego bez problemu możemy je kupić. Suplementy powinniśmy stosować, jeśli odczuwamy niedobór konkretnych witamin i minerałów. Możemy je kupić w aptece lub w sklepach z produktami dla sportowców.


Czy warto stosować suplementy?

Wiele osób, które regularnie ćwiczą sięga po suplementy. W sklepach znajdziemy wiele produktów, które są przeznaczone właśnie dla osób ćwiczących. Zawierają one kompleks odpowiednio dobranych składników, które są potrzebne w czasie treningu, jak i do prawidłowej regeneracji. Suplementy warto stosować, jeśli czujemy zmęczenie, spadek siły bądź inne objawy. Są dostępne produkty wieloskładnikowe, a także te działające na konkretne dolegliwości. Możemy kupić suplementy na podniesienie libido, lepszy sen, regenerację, czy takie na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci.


Jakie suplementy warto wprowadzić do swojej diety?

Dla osób aktywnych fizycznie najlepsze suplementy to białko, kreatyna i BCAA. Dzięki nim w łatwy sposób osiągniemy wymarzoną sylwetkę. Oprócz tego możemy stosować boostery testosteronu, jeśli czujemy taką potrzebę. Suplementy tego typu zawierają składniki, które podnoszą poziom wolnego testosteronu w organizmie. Wpływa to na lepsze efekty treningowe, wzrost libido i lepszą regenerację. Boostery testosteronu zaleca się stosować osobom po czterdziestym roku życia, kiedy to obniża się produkcją tego hormonu przez organizm. Oprócz tego warto stosować kwasy omega 3. Działają one między innymi przeciwzapalnie Dodatkowo wpływają na lepszą regenerację i chronią przed kontuzjami. W okresie jesienno-zimowym ważna jest suplementacja witaminy D. Poprawia ona funkcjonowanie układu odpornościowego.

Pamiętajmy także o tym, że suplementy są tylko dodatkiem do diety. To prawidłowo ułożona dieta powinna dostarczać nam niezbędnych składników. Suplementy mają za zadanie uzupełnić niedobory substancji, których nie dostarczamy w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem.