Zanim sięgniemy po leki przeciwbólowe – to wiedzmy?

Ból towarzyszy ludziom od zawsze. Nie zna granic, czy przedziału wiekowego. Ból o różnym pochodzeniu może skutecznie utrudnić życie. A zbyt długi doprowadzić nawet do depresji. W chwilach odczuwania bólu osoba cierpiąca zazwyczaj sięga po środki przeciwbólowe. Analgetyki, bo tak nazywają się leki uśmierzające ból sprawiają zmniejszenie lub całkowite zniesienie bólu na pewien okres. Działają skutecznie dzięki substancjom chemicznym wchodzącym w ich skład. Należą do nich związki o różnej budowie, mechanizmie działania i sile.
Najważniejsze dla osoby cierpiącej jest to, że są skuteczne. I potrafią odciążyć organizm od bólu. I dlatego leki przeciwbólowe każdego dnia używane są przez miliony ludzi na świecie.
Leki takie nie są jednolite. Jedne są słabsze. A drugie z zastosowaniem morfiny, czy heroiny są mocne. Heroina, to pochodna morfiny. Została odkryta przez naukowca angielskiego w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.
Dolegliwości ludzkie też nie są jednakowe. I ból również nie jest równy bólowi. Gdyż ból zależy od rodzaju dolegliwości, jak i od stopnia wytrzymałości organizmu.

Jakie istnieją leki przeciwbólowe ?

– Do najbardziej powszechnych należą leki przeciwbólowe występujące w tabletkach. Te można w razie potrzeby przegryźć na pół lub pogryźć na małe kawałki popijając obficie wodą.
– Wśród leków przeciwbólowych są też kapsułki w opłatku. Kapsułki należy połykać w całości. Ponieważ ich rozgryzienie jest szkodliwe dla żołądka i niemiłe dla naszych kubków smakowych.
– Saszetki z proszkiem lub granulatem rozpuszczane w wodzie są alternatywą dla tych osób, które mają kłopot z połknięciem tabletki, czy kapsułki. Saszetki można stosować w różnych rodzajach bólu, lecz najczęściej polecane są w przypadku ostrego bólu różnego pochodzenia.
– Plastry przeciwbólowe, to kolejny rodzaj leków uśmierzających ból. Są one również rozgrzewające i chłodzące.
– Do środków przeciwbólowych należą także aerozole. Dzięki odpowiednio dobranym substancjom czynnym niwelują ból związany z kontuzjami, urazami, jak i stanami zapalnymi np. stawów.
– Środkiem farmakologicznym, który usuwa ból i nie szkodzi żołądkowi są czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można je stosować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
– Najbardziej mocnym lekiem przeciwbólowym są zastrzyki zawierające substancje narkotyczne. Stosowane są one w przypadku bardzo mocnego bólu.

Ostrzeżenia dotyczące przyjmowania leków przeciwbólowych:
– Każdy lek najlepiej skonsultować z lekarzem. Gdyż niektóre leki przeciwbólowe powodują alergię, gdy człowiek jest uczulony na jakiś składnik wchodzący w skład leku przeciwbólowego. A to może zagrażać nawet życiu.
– Leków przeciwbólowych nie powinno się przyjmować na pusty żołądek, ponieważ może dojść do krwawień z żołądka.
– Nie wolno również łączyć ich z alkoholem, gdyż dochodzi wówczas do uszkodzenia wątroby.
– Nie należy także przyjmować wielkich dawek leków, gdyż mogą źle wpłynąć na inne narządy w ciele człowieka i osłabić cały organizm.
– W trosce o swoje zdrowie, a nawet życie należy kategorycznie unikać leków niewiadomego pochodzenia.