Czy BCAA działa

BCAA to jeden z suplementów zalecanych osobom trenującym, które chcą zbudować ładną sylwetkę. Jednak w ostatnim czasie powstało wiele sporów o to, czy rzeczywiście tego typu produkty są skuteczne. Czy BCAA rzeczywiście działa?

BCAA to jeden z suplementów zalecanych osobom trenującym, które chcą zbudować ładną sylwetkę. Jednak w ostatnim czasie powstało wiele sporów o to, czy rzeczywiście tego typu produkty są skuteczne. Czy BCAA rzeczywiście działa?

Czym jest BCAA?

BCAA (ang. branched chained amino aicids) to tzw. aminokwasy rozgałęzione, w skład których wchodzą walina, izoleucyna oraz leucyna. Prosto ujmując, są to związki, które pomagają w budowaniu mięśni oraz zapobiegają ich rozpadowi. Ponadto są one także odpowiedzialne za zmniejszenie uczucia zmęczenia, co zwiększa wydolność treningową.

Walina to jeden z aminokwasów egzogennych, który bierze udział m.in. w syntezie białek mięśniowych. Organizm zużywa walinę podczas wzmożonego wysiłku energetycznego. Związek o właściwościach antykatabolicznych pomaga w naprawie tkanki mięśniowej. Leucyna, podobnie jak walina, jest aminokwasem egzogennym o właściwościach antykatabolicznych. Wspomaga syntezę białek oraz hamuje działanie kortyzolu, a tym samym rozpad tkanki mięśniowej.

Izoleucyna również jest egzogennym aminokwasem, a znajdziemy ją w produktach białkowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Chroni mięśnie przed rozpadem, jest składnikiem syntezy białek, a także wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w organizmie.

Czy BCAA na pewno działa?

Wspomniane aminokwasy są związkami egzogennymi, czyli muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz, gdyż sam ich nie wytwarza. BCAA jest suplementem uzupełniającym dietę, mającym wspomagać pracę organizmu podczas zwiększonego napięcia stresowego, jak np. trening.

Choć istnieją teorie, że preparaty tego typu nie działają, to istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność BCAA. Najbardziej popularne jest badanie z 2012 roku. Badani sportowcy, którzy przyjmowali BCAA przed treningiem, odczuwali mniejszy ból mięśni w stosunku do tych, którzy nie korzystali z podobnej suplementacji.

Warto zaznaczyć, że każdy suplement, wliczając w to BCAA, ma za zadanie uzupełnić codzienną dietę i wspomóc tym samym pracę organizmu. Nie są to cudowne środki, które wyrzeźbią mięśnie samoczynnie. Przyjmując je zgodnie z przeznaczeniem oraz regularnie ćwicząc można zauważyć ich działanie.

Czy warto suplementować BCAA?

Faktem jednak jest, że przyjmowanie BCAA nie jest konieczne, szczególnie w sytuacji, gdy mamy bogatą i zróżnicowaną dietę. Aminokwasy te oraz inne znajdziemy także w białku serwatkowym, które jest również popularne w środowisku sportowym. Z tego względu zakup preparatu z BCAA może okazać się niezupełnie potrzebne.

Przyjmowanie BCAA zaleca się głównie osobom, którzy pracują nad budową mięśni. Zalecane jest przyjmowanie tego suplementu na godzinę przed treningiem i w jego trakcie lub tuż po wysiłku. Suplementacja przedtreningowa wspomoże budowanie tkanki mięśniowej, zaś dawka potreningowa będzie korzystnie wpływać na jej regenerację.

Szeroki wybór BCAA znajdziesz na https://musclepower.pl/pol_m_BCAA-151.html