Kategorie wagowe w boksie

Boks to ekscytujący sport z różnymi kategoriami, które są rozróżniane w zależności od wagi każdego zawodnika. Poniżej, wyjaśnimy wszystkie istniejące kategorie w świecie ringu bokserskiego.

Każda kategoria miała w swojej historii legendarnych bokserów. W wadze piórkowej znajdziemy takie postacie jak Manny Pacquiao. Oscar de la Hoya czy osobliwy Floyd Mayweather.

Najbardziej popularnymi zawodnikami zawsze byli ci z najwyższej kategorii wagowej. Znajdziemy tu legendarnych sportowców, takich jak Mike Tyson, Muhammad Ali, Rocky Marciano czy George Foreman.

Ogólnie rzecz biorąc, kategorie bokserskie są regulowane przez wagę każdego boksera. Warunkiem wejścia do tej czy innej kategorii w świecie boksu jest zmieszczenie się w określonej wadze, oznaczonej w każdej z tych konkurencji, które z kolei są zarządzane przez różne organizacje, z własnymi pasami mistrzowskimi.

Dlatego niektórzy bokserzy, na przykład Saul 'Canelo’ Alvarez czy Evander Holyfield, zdobywali tytuły mistrzów świata w różnych kategoriach. Zawodnik może startować w jednej dyscyplinie i w zależności od kondycji fizycznej przygotowywać się do przejścia do wyższej kategorii wagowej. Nie zawsze jest to właściwy wybór i zależy w dużej mierze od fizjonomii każdego zawodnika; niektórzy upadli w swoich ambicjach osiągnięcia wagi ciężkiej przed czasem.

Waga musza

Jest to kategoria zawodowa, która obejmuje bokserów o wadze od 48 do 51 kilogramów.

Waga kogucia

W boksie zawodowym, kategoria ta obejmuje bokserów o wadze od 52,163 kg do 53,525 kg.

Waga piórkowa

Waga piórkowa to kolejna z kategorii zawodowych w świecie boksu, do której zalicza się zawodowców o wadze od 55,338 kg do 57,152 kg.

Waga lekka

Aby walczyć w kategorii lekkiej, bokserzy muszą spełniać wymóg wagi powyżej 58,967 kg i poniżej 61,236 kg.

Niedawno organizacja WBC powołała nową kategorię wagową o nazwie „bridgerweight”. Przeczytaj o tym tutaj.

Waga półśrednia

Waga półśrednia jest pośrednią kategorią wagową. Akceptuje bokserów zawodowych o wadze od 63,503 kg do 66,678 kg.

Waga średnia

W kategorii średniej znajdują się bokserzy ważący więcej niż 69,853 kg i mniej niż 75,562 kg. Kolejną wyższą kategorią wagową jest waga super półśrednia, a kolejną wyższą kategorią wagową jest waga super półśrednia.

Waga półciężka

W wadze półciężkiej mogą walczyć zawodnicy ważący od 76,205 kg do 79,378 kg.

Waga ciężka

Jest to najwyższa kategoria wagowa w świecie boksu. W zawodach mogą brać udział wszyscy bokserzy powyżej 91 kg i kobiety powyżej 81 kg.