Osteoporoza: co warto wiedzieć?

Nazywana często „złodziejką kości”, jest podstępną chorobą, mogącą mieć negatywny wpływ na jakość naszego życia. Osteoporoza to choroba, która najczęściej dopada kobiety w okresie menopauzy, warto jednak pamiętać, że i młode osoby są na nią narażone. Wśród pacjentów borykających się z osteoporozą nie brak też panów, zatem każdy z nas powinien wiedzieć, jak chronić się przed tym problemem.

Osteoporoza to przewlekła choroba, z którą wiąże się wiele uciążliwych dolegliwości. Osłabione kości są bardziej podatne na złamania, zatem niegroźny z pozoru upadek może się zakończyć poważną kontuzją. Osoba, która cierpi na osteoporozę, zaczyna się też w charakterystyczny sposób pochylać, a wykonywanie prostych czynności staje się dla niej coraz większym wyzwaniem.

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój choroby? Wiadomo, że na rozwój osteoporozy spory wpływ na wiek oraz płeć, nie można tu również ignorować roli hormonów. Na stan naszych kości wpływa jednak wiele innych czynników, w tym również takich, na które mamy całkowity wpływ. Często osteoporoza rozwija się u tych osób, których dieta nie dostarcza odpowiednich ilości wapnia, lub tych, którzy cierpią z powodu niedoborów witaminy D. Palenie papierosów, zbyt częste sięganie po alkohol oraz zbyt mała ilość ruchu – oto kolejne zaniedbania, które mogą się w znacznym stopniu przyczynić do rozwoju choroby.

Jak zatem powinna wyglądać profilaktyka osteoporozy? Opiera się ona na kilku prostych zasadach, których przestrzeganie może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko pojawienia się takiego problemu. Jeśli chcemy wspierać swe kości, powinniśmy przede wszystkim korzystać z ruchu – najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasze mięśnie staną się solidniejszym oparciem dla kości, a nasz organizm będzie mógł produkować sporo witaminy D. Ważna jest też zdrowa dieta, w której nie może zabraknąć produktów spożywczych będących dobrym źródłem wapnia. Mleko, przetwory mleczne oraz rośliny strączkowe – oto składniki diety na mocne kości. Warto przy okazji zachować ostrożność przy spożywaniu takich warzyw, jak szpinak. Wiadomo, że mogą one w znacznym stopniu utrudniać wchłanianie wapnia, a tym samym przyczyniać się do problemów z kośćmi. Ostrożnie należy też postępować z kawą, której nadmiar sprzyja wypłukiwaniu wapnia z organizmu.

Osteoporoza to podstępna choroba, która może mieć fatalny wpływ na nasze życie. Ponieważ leczenie tej przypadłości jest bardzo trudne i polega na hamowaniu jej rozwoju, warto przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki i starać się na bieżąco wzmacniać swe kości. Można dzięki temu uchronić się przed wieloma problemami i w pełni korzystać z życia do późnej starości.